WordPress’te yorumları sayfalama eklentisiz nasıl yapılır

Çok fazla yorum alan sayfaların daha yavaş yüklendiğini mutlaka fark etmişsinizdir. Bunun nedeni ise yapılan yorumların yüklenmesinin sunucu üzerinde baskı oluşturmasıdır. Peki WordPress’te yorumları sayfalama nasıl yapılır? Yorumlar sayfalara nasıl bölünür?

Çok fazla yorum almak kullanıcılarınızın içeriğinizle ilgili olduğu anlamına geliyor. En çok yorum yapılan yayınlarınız genellikle bloğunuzda ki en popüler yayınlardır. Ancak çok yorum web sitenizi yavaşlatıp SEO sıralamanıza zarar verebilir. O halde WordPress yorumları sayfalama sitenizi daha kullanışlı ve daha hızlı hale getirecektir.

Bu yazıda WordPress sayfa yükleme hızını arttırmak için yorumları nasıl sayfalara bölebileceğinizi en ince detayları ile anlatacağız. İşte WordPress’te yorumları sayfalama. Yorumlar nasıl sayfalara bölünür?

WordPress’te yorumlar neden sayfalara bölünmeli

  • WordPress’te yorumları sayfalama, web sitenizin SEO sıralamasında önemli bir faktör olan web sitenizin hızını artırmanıza yardımcı olur.
  • Fazla yorum alan sayfaların buna bağlı olarak web sitenizin çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtmek isteriz. Beyaz ekran sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • ‘Beyaz ölüm ekranına’ neden olmasa bile, çok fazla yorum yapan yazılar gerçekten çok yavaş açılmaya eğilimindedir.
  • Yorum sayfalandırma, yorumları birden fazla sayfaya bölerek en çok yorum yapılan yayınlarınız için sunucu yükünü azaltır.
  • WordPress yorumlarınızı sayfalandırmanın başka bir nedeni de makalelerinizin anahtar kelime yoğunluğunu korumaktır. Yorumlar, yazınızın sayfasına çok fazla içerik ekler ve hedef anahtar kelimelerinizin değişmesine sebep olabilir.
  • Anahtar kelimelerin içeriğe oranı azaldığında, arama motorları yayınınızı doğru anahtar kelimeler için endeksleyemez.
  • Yorum sayfalama, doğru kullanılmadığı takdirde olumsuz bir SEO etkisine de sahip olabilir. Temel olarak, WordPress her yeni yorum sayfası için URL’ler oluşturur. Arama motorları bunu ‘yinelenen içerik’ olarak kabul edebilir.
  • Fazla yorum alan sayfalarda kullanıcılarınızın sayfanın alt kısmında bulunan diğer içerikleri kaçırma ihtimali yüksektir. Buda sitenizi ziyaret eden kişilerin kısa sürede sitenizden ayrılmasına sebep olur.

Şimdi WordPress sitenizde yorumları sayfalara bölmenin avantajlarını ve dezavantajlarını tartıştığımıza göre, WordPress’te yorumları nasıl kolayca sayfalara bölebileceğinize bir göz atalım.

WordPress’te yorumları sayfalama

wordpress yorumları sayfalama

wordpress yorumları sayfalama

Yapmanız gereken ilk şey, WordPress yönetici alanınıza giriş yapmak ve Ayarlar bölümünden tartışmalar sayfasına gitmek.

Ardından, ‘Yorumları sayfalara böl’ seçeneğine bakın. Buradan, her sayfada istediğiniz yorum sayısını ve bunları nasıl görüntülemek istediğinizi girmeniz gerekir. Ayarlarınızı kaydetmek için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık web sitenizde çok fazla yorum alan herhangi bir popüler yayını ziyaret edebilirsiniz. Yorumların altındaki sayfalandırma bağlantılarını fark edeceksiniz.

Temanızın stiline bağlı olarak, sayısal sayfalama veya ‘Önceki / Sonraki’ yorum linklerini göreceksiniz.

Etiketler: WordPress yorumları sayfalama, yorumları sayfalara bölme, yorumlar nasıl sayfalara bölünür, yorumları sayfalamak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir