WordPress Hızlandırma 24 Adımda Tam Optimizasyon

wordpress hızlandırma

WordPress web sitenizi hızlandırmak ister misiniz? Hızlı yüklenen sayfalar, kullanıcı deneyimini iyileştirir, sayfa görünümlerini artırır ve SEO puanınızı yükseltir. Bu yazıda, WordPress performansını artırmak ve web sitenizi hızlandırmak için en kullanışlı WordPress hız optimizasyonu için ipuçlarını paylaşacağız.

WordPress hızlandırma rehberi

Bir çok sitesinde WordPress alt yapısı kullanan web sitelerini hızlandırmak önerilerle karşılaşmışsınızdır. Bizim yaptığımız çalışmanın en iyisi olduğunu kesinlikle iddia etmiyoruz fakat siz değerli ziyaretçilerimiz için WordPress web sitelerini hızlandırmak adına detaylı bir çalışma hazırladığımızı en baştan söylemek isterim.

Bu yazımızda hızın neden önemli olduğu, WordPress sitenizi yavaşlatan sebepleri ve WordPress hızınızı iyileştirmek için gerçekleştirebileceğiniz adımlardan bahsetmeye çalıştık. WordPress hızlandırma rehberimiz içerisinde hangi başlıkları bulacaksınız.

WordPress Performansının Temelleri

 • WordPress Siteniz için Hız Neden Önemli?
 • WordPress Web Sitenizin Hızını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?
 • WordPress Web Sitenizi Ne Yavaşlatır?
 • Hosting’in WordPress için önemi.

WordPress’i Kolay Adımlarla Hızlandırma (Kodlama olmadan)

 • WordPress Önbellek Eklentisini Yükleme
 • Görüntüleri Hız İçin Optimize Edin

WordPress Performans Optimizasyonu En İyi Uygulamaları

 • WordPress Sitenizi Güncel Tutun
 • Arka Plan İşlemlerini Optimize Edin
 • Ana Sayfa ve Arşivlerde Alıntı Kullan
 • Yorumları Sayfalara Böl
 • Bir İçerik Teslim Ağı (CDN) kullanın
 • Ses / Video Dosyalarını Doğrudan WordPress’e Yükleme
 • Hız İçin Optimize Edilmiş Bir Tema Kullanın
 • Daha Hızlı Eklentiler Kullanın

Hız için İnce Ayarlı WordPress (Gelişmiş)

 • Uzun Gönderileri Sayfalara Böl
 • Harici HTTP İsteklerini Azaltın
 • Veritabanı Çağrısını Azaltın
 • WordPress Veritabanını Optimize Edin
 • Sınır Sonrası Revizyonları
 • İçeriğinizin Hotlinking ve Leeching özelliğini devre dışı bırakın
 • Gerekirse Tembel Yükleme kullanın
 • DNS Düzeyi Web Sitesi Güvenlik Duvarı kullanın
 • Eklenti olmadan HTTPS / SSL Hatalarını Düzeltme
 • En Son PHP Sürümünü Kullan

WordPress Web Siteniz için Hız Neden Önemli?

Yapılan araştırmalar 2000’li yıllarda insanların dikkat ve odaklanma süresini 12 saniye gösterirken günümüzde bu süre 7 saniyeye kadar düşmüştür. Peki bir web sitesi sahibi olarak 7 saniye olan dikkat süresi izin için ne anlama geliyor?

Bize göre kullanıcılarınıza içeriklerinizi göstermeniz ve web sitenizde kalmalarını sağlamanız için çok kısa bir zamanınız var.

Web sitenizin hızlı olmasının önemi de burada başlıyor eğer siteniz geç açılıyorsa 7 saniyelik zaman dilimini sitenizin açılış süresine harcıyorsanız muhtemelen ziyaretçilerinizin çoğu içeriğinizi görmeden sayfanızı terk edecektir. Buda sizin ne içeriğinizi nede reklamınızı gösterememeniz anlamına gelecektir. İdeal web sitesinin açılış süresi 2 saniyeyi geçmeyecek şekilde optimize edilmiş olanıdır.

WordPress Web Sitenizin Hızını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Genellikle yeni başlayanlar, web sitelerinde sorun olmadığını düşünüyorlar çünkü bilgisayarlarında yavaşlık hissetmiyorlar. Bu çok büyük bir hatadır. Kendi web sitenizi sık sık ziyaret ettiğinizden, tarayıcılar web sitenizi önbellekte saklar ve bir adres yazmaya başladığınız anda otomatik olarak önden çeker. Bu, web sitenizin neredeyse anında yüklenmesini sağlar.

Ancak, web sitenizi ilk kez ziyaret eden normal bir kullanıcı aynı tecrübeye sahip olmayabilir.

Aslında, farklı coğrafi bölgelerdeki kullanıcılar tamamen farklı bir deneyime sahip olacaktır.
Bu nedenle Gtmetrix gibi WordPress hız testi sağlayacak web sitenizin hız değerlerini verecek araçlar kullanmanızda sitenizin durumunu görmenizde fayda vardır. Gtmetrix üzerinde web sitenizin hızını ücretsiz bir şekilde test edebilirsiniz.

wordpress hız testi

wordpress hız testi

Web sitesi hız testinizi yaptıktan sonra, hedeflemeniz gereken açılış süresini az önce belirtmiştik. Açılış süresi 2 saniyenin altında olan her site hızlı denebilecek düzeydedir fakat bu süre ne kadar az olursa sizin menfaatinize olacaktır.

WordPress Web Sitenizi Ne Yavaşlatır?

Hız testi raporunuzda muhtemelen iyileştirme için birden fazla öneri bulunacaktır. Kullanılan terimler, çoğu yeni başlayanların anlaması zor olan teknik bir jargondur.

Web sitenizi neyin yavaşladığını öğrenmek, performansı arttırmanın ve daha uzun vadeli kararlar almanın anahtarıdır.

Yavaş bir WordPress web sitesinin başlıca nedenleri:

 • Web Hosting – Web barındırma sunucunuz doğru şekilde yapılandırılmadığında web sitenizin hızına zarar verebilir. Hosting alırken size sunduğu imkanlara dikkat etmekte fayda vardır.
 • WordPress Yapılandırması – WordPress siteniz önbelleğe alınmış sayfalar sunmuyorsa, sunucunuzu aşırı yükleme oluşur ve web sitenizin tamamen yavaşlamasına hatta çökmesine neden olur.
 • Sayfa Boyutu – Bir çok tema optimize edilmiş dese de içerisinde kendi anımsatıcıları bulunmaktadır. Buda sayfa boyutunun temelinde artmasına sebep olur
 • Kötü Eklentiler – Kötü kodlanmış bir eklenti kullanıyorsanız, web sitenizi önemli ölçüde yavaşlatabilir.
 • Dış komut dosyaları – Reklamlar, yazı tipi yükleyicileri ve benzeri. Dış komut dosyalarının da web sitenizin performansı üzerinde büyük etkisi vardır. Özellikle reklamlar sayfa hızını % 20 den fazla aşağıya çekmektedir.

Artık, WordPress web sitenizi neyin yavaşlattığını bildiğinize göre, WordPress web sitenizi nasıl hızlandıracağınıza bir göz atalım.

Hosting’in WordPress İçin Önemi

WordPress tabanlı bir web sitesi için kullanılan hosting’in hızı sitenizin açılış hızında önemli bir rol oynar. Bazı hosting firmaları web sitenizi performans için optimize etmek için ek önlemler alır. Fakat ucuz diye temeli olmayan bir firma ile anlaşma yapmanızı kesinlikle önermiyoruz.

Hosting firması adı altında resellerini paylaşan kişiler ile kesinlikle anlaşmanızı tavsiye etmeyiz. Reseller içinde verilen hızlar bellidir. Resellerde kendi sitelerini barındırıp masrafını azaltmak isteyen bazı kişilerin sitesinin aldığı komşu site trafiği sizin hızınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Biz hem bu web sitemiz de hem de Kadın, Sağlık, Güzellik, Diyet, Kişisel Gelişim, Ebeveyn ile ilgili bilgiler paylaştığımız web sitemiz Biliyoz için Veridyen ile anlaşma yapmış bulunmaktayız. Eğer sizde Veridyeni tercih edecek olursanız referans olarak mutlaka web sitelerimizin ismini vermenizi öneririz.

Kodlama Olmadan Wordpres Hızlandırma

Web sitenizin yapılandırmasında değişiklik yapmanın, özellikle bu işin uzmanı değilseniz, yeni başlayanlar için korkunç bir düşünce olabileceğini biliyoruz.

Ama endişelenmeyin, yalnız değilsiniz. Kodlama olmadan WordPress sitenizi birkaç tıklamayla nasıl hızlandıracağınızı göstereceğiz. Eminiz siz bu işim üstesinden gelebilirsiniz.

WordPress Önbellek Eklentisini Yükleme

WordPress sayfaları “dinamiktir”. Bu, birileri web sitenizdeki bir yazıyı veya sayfayı her ziyaret ettiğinde anında oluşturuldukları anlamına gelir.

Sayfalarınızı oluşturmak için, WordPress’in gerekli bilgileri bulmak, hepsini bir araya getirmek ve daha sonra bunları kullanıcıya göstermek için bir işlem yürütmesi gerekir.
Bu işlem çok fazla adım içerir ve aynı anda birden fazla kişiyi ziyaret ettiğinizde web sitenizi yavaşlatabilir.

Bu yüzden her WordPress sitesine önbellek eklentisi kullanmanızı öneririz. Önbelleğe alma, WordPress sitenizin daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır. Biz web sitelerimizde ücretsiz olan LiteSpeed Cache eklentisini kullanıyoruz. Tabi her sitede en iyi sonuçları verecek diye bir kural yoktur. Diğer önbellek eklentilerini de denemenizi öneririz. Hangisi sizin işinize daha çok yarayacaksa o önbellek eklentisi sizin için daha verimli olacaktır. LiteSpeed Cache eklentisini denemek isterseniz WordPress Hızlandırmak için LiteSpeed Cache Kurulumu adlı yazımızı ve WordPress Hızlandırmak İçin LiteSpeed Cache Ayarları adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Diğer WordPress önbellek veya cache eklentileri için WordPress Eklentiler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Resimlerinizi Küçültün

Resimler içeriğinize hayat verir ve trafiğin artmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar içerik içerisine eklenen resimlerin %80 oranında daha dikkat çekici olduğunu ortaya koydu.

Bununla birlikte resimlerin optimize edilmemesi ise arama motorları tarafından bek sevilmediğini, kullanıcı deneyimi açısından sorunlar oluşturabileceğini bize gösteriyor. Optimizasyonu sağlanmamış resimler aynı zamanda sayfa yüklemesini geciktirdiği için sizi 7 saniye kuralından uzaklaştırıyor.

İçeriğiniz içerisinde kullanacağınız bir resmi direk sisteminize yüklemek en az 3 – 4 megabayt bir dosyayı kullanıcının indirmesini beklemek demektir. Unutmayın web sitesi işletenler için megabayt çok büyük bir hacme sahiptir.

Google page speed değerlerinde yeni nesil resim optimizasyonu olan JPEG 2000, JPEG XR ve WebP gibi sıkıştırmaları istese de biz hala sitelerimizde büyük ölçüde JPEG ve PNG formatına yer veriyoruz.

Png formatındaki resimler boyut açısından daha büyük ve görüntü kalitesi açısından daha net Jpg ise görüntü kalitesi ve boyut açısından daha küçük değerlere olmaktadır.

WordPress web sitenizi hızlandırmak için Resim optimizasyonunu çeşitli programlar ve online siteler aracılığı ile yapabilirsiniz. Biz genellikle imagecompressor.com sitesinden destek alıyoruz. Bu arada yüklenmiş olan çok resminiz varsa bu resimlerin optimizasyonu için eklenti kullanmanızı tavsiye ederiz.

WordPress Performans Optimizasyonu

Bir önbellek eklentisi kurdunuz ve resimlerinizi optimize ettiniz, sitenizin çok daha hızlı yüklenmeye başlayacağını fark edeceksiniz.

Ancak, web sitenizi olabildiğince hızlı tutmak istiyorsanız, aşağıda listelenen işlemleri yapmanız gerekir. Bu işlemler hem sitenizi hızlandırır hem de sıkça karşılaşılan sorunların oluşmasını önler.

WordPress sistemini güncel tutun

wp-update

wp-update

WordPress sık sık güncellenmektedir. Her güncelleme sadece yeni özellikler sunmakla kalmaz, aynı zamanda güvenlik sorunlarını ve hataları giderir. WordPress temanız ve eklentilerinizde de düzenli güncellemeler olabilir.

Bir web sitesi sahibi olarak, WordPress sitenizi, temanızı ve eklentilerinizi en son sürümlere güncel tutmak sizin sorumluluğunuzdadır. Bunu yapmamak sitenizi yavaş ve güvenilmez hale getirebilir ve güvenlik tehditlerine karşı savunmasız kalmanıza neden olabilir.

Arka Plan İşlemlerini Optimize Edin

WordPress’teki arka plan işlemleri, WordPress sitenizin arka planında çalışan zamanlanmış görevlerdir. Aşağıda bir WordPress sitesinde çalışan arka plan görevlerinden bazıları verilmiştir:

 • WordPress Yedekleme görevleri
 • WordPress zamanlanmış yayınlar
 • Güncellemeleri kontrol etmek
 • Arama motorlarının botlarına karşı açık olmak

Zamanlanmış yayınlar ve güncellemeler için cron işleri gibi görevlerin web sitesi performansı üzerinde en az etkisi vardır.

Ancak, yedekleme eklentileri ve arama motorları tarafından aşırı tarama gibi diğer arka plan işlemleri bir web sitesini yavaşlatabilir.

WordPress yedekleme eklentinizin, trafik yoğunluğunun olmadığı zamanlarda çalışmasının hız değerlerini düşürmeyeceğinden emin olabilirsiniz. WordPress yedekleme eklentilerini insanların sitenizi en az ziyaret ettikleri saat aralığında çalıştırmanızı, bunun için görev zamanlamanızı tavsiye ederiz. Tabi bir yedekleme eklentisi kullanıyorsanız. Yedekleme içinde size çok kısa zamanda detaylı bir anlatım yapacağız.

Ana sayfanızda kısmi gösterim yapın

Varsayılan olarak, WordPress ana sayfanızdaki ve arşivlerinizdeki her makalenin tam içeriğini görüntüler. Bu, ana sayfanız, kategorileriniz, etiketleriniz ve diğer arşiv sayfalarınızın daha yavaş yükleneceği anlamına gelir.

Bu sayfalarda tam makale göstermenin diğer bir dezavantajı, kullanıcıların asıl makaleyi ziyaret etme gereği duymamasıdır. Bu, sayfa görünümlerinizi ve kullanıcılarınızın sitenizde geçirdiği süreyi azaltabilir.

Arşiv sayfaları için yükleme sürenizi hızlandırmak amacıyla sitenizi tam içerik yerine alıntılar gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

wordpress özet metin

wordpress özet metin

Bu işlem için Ayarlar içerisinde okuma sekmesine tıklayın alt tarafta bulunan Beslemedeki her yazı için seçeneğini Özet olarak işaretleyin ve değişiklikleri kaydedin.

Yorumları Sayfalara Bölün

Bir çok yerde bu konu ele alınmamıştır sanırım eğer sitenizde çok fazla torum varsa yorumlar sayfalar bölmeniz sizin için önemli bir hızlandırma adımı olacaktır. Hem yorumlardan sonra gelen içeriklerinizin görünmesine imkan sağlayacak hem de sayfa yükleme hızını arttıracaksınız.

wordpress tartışmalar

wordpress tartışmalar

Bu özelliği aktifleştirmek için Ayarlar sekmesi içerisinden tartışmalara girin. Resimde kırmızı nokta ile görüntülenen her sayfada 50 yorum olacak sekmesini işaretleyin.

CDN Kullanın

Farklı coğrafi konumlardaki kullanıcıların sitenizde farklı yükleme süreleri yaşayabileceğini bilmeyen yoktur sanırım. Çünkü web barındırma sunucularınızın konumu, sitenizin hızını etkileyebilir.

Örneğin, web barındırma şirketinizin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sunucularına sahip olduğunu varsayalım. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir ziyaretçi genellikle Türkiye deki bir ziyaretçiden daha hızlı yükleme süreleri görecektir.

Bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmak, tüm ziyaretçileriniz için yükleme sürelerini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Bir CDN, dünyanın her yerindeki sunuculardan oluşan bir ağdır. Her sunucu, web sitenizi oluşturmak için kullanılan “statik” dosyaları saklar.

Bu statik dosyalar, yukarıda açıklandığı gibi “dinamik” olan WordPress sayfalarınızın aksine, resim, CSS ve JavaScript gibi değişmeyen dosyaları içerir.

Bir CDN kullandığınızda, bir kullanıcı web sitenizi her ziyaret ettiğinde, hangi sunucunun kendisine en yakın olduğu statik dosyalara sunulur. Kendi web barındırma sunucunuz da daha hızlı olacaktır. WordPress Web Sitenizi Hızlandırmak İçin Ücretsiz CDN servisleri hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Ses / Video Dosyalarını Doğrudan WordPress’e Yükleme

Ses ve video dosyalarını doğrudan WordPress sitenize yükleyebilirsiniz; bu dosyalar otomatik olarak HTML5 içeren tarayıcılarda gösterilecektir.

Fakat bunu ASLA yapmayın!

Ses ve video barındırmak size bant genişliğine mal olur. Web barındırma şirketinizden fazladan ücret ödeyebilirsiniz veya planınız “sınırsız” bant genişliği içeriyor olsa bile sitenizi tamamen kapatabilirler. Çünkü sınırsız diye bir şey olmadığını bilin o sınırsızın bile mutlaka bir sınırı vardır ve size uçsuz bucaksız bir kullanımı kimse sağlamaz. Sağlasa bile bunun için istenen bedel de bol sıfırlı olabilir.

Büyük medya dosyalarına sahip olmak aynı zamanda yedekleme boyutlarınızı da büyük ölçüde artırır ve WordPress’i yedekten geri yüklemenizi zorlaştırır.

Bunun yerine, YouTube, Vimeo , DailyMotion, SoundCloud, vb. Gibi bir ses ve video barındırma hizmeti kullanmalısınız. Bu tarz büyük içerikli dosyalarınızın oluşturacağı bant genişliğinden kurtulmuş olursunuz. Ayrıda download edilmesi gereken dosyalar içinde drive veya disk servislerinden destek alabilirsiniz.

Hız İçin Optimize Edilmiş Bir Tema Kullanın

Yani sizim yazıyı oluşturduğumuz anda kullandığımız tema gibi bir tema kullanmayın 🙂 Web siteniz için bir tema seçerken, hız optimizasyonuna özellikle dikkat etmek önemlidir. Bazı güzel ve etkileyici görünen temalar aslında kötü kodlanmış ve sitenizi yavaşlatabilir.

wordpress hızlandıra tema seçimi

wordpress hızlandıra tema seçimi

Karmaşık düzenler, gösterişli animasyonlar ve diğer gereksiz özellikler ile şişirilmiş bir tema seçmekten daha basit bir tema kullanmak genellikle daha iyidir. Bu özellikleri her zaman kaliteli WordPress eklentileri kullanarak ekleyebilirsiniz.

Daha Hızlı Eklentiler Kullanın

Kötü kodlanmış WordPress eklentileri, sitenizin ihtiyaç duyup duymadığına bakılmaksızın siteniz üzerine aşırı yük bindirir. Bu, sayfa yükleme hızınızı artırır ve sitenizi yavaşlatır.

En iyi eklentileri seçmenize yardımcı olmak için size minik bir tüyo vereceğiz. Sürekli güncel tutulan eklentileri daha güvenle kullanabilirsiniz. Sürekli güncellenen eklentiler hataları sorunları ortadan kaldırmak, size daha iyi kullanıcı deneyimi sağlamak için güncellenmektedir.

Hız için İnce Ayar

Yukarıda listelenen WordPress optimizasyonu en iyi uygulamalarını ve temel hız ipuçlarını kullanarak, sitenizin yükleme sürelerinde büyük bir gelişme görmelisiniz.

Fakat daha hızlı bir site istiyorsanız bazı dosyalar üzerinde çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Bunun içinde hatırı sayılır PHP bilgisine sahip olmalısınız. Eğer PHP bilginiz iyi değilse dosyalarınız üzerinde gerekli iyileştirmeyi ücretli olarak yaptırmanızı öneririz. Neden diyeceksiniz siteniz ne kadar hızlı olursa o kadar iyi listeleme alacaktır. Listelemesi yüksek olan sitenin ziyaretçisi ve bunu bağlı olarak reklam gelirleri fazladır. Yani yaptıracağınız ince ayar size masraf değil kar sağlayacaktır.

Uzun Gönderileri Sayfalara Böl

Okuyucular, uzun ve daha detaylı olan blog yazılarını sevme eğilimindedir. Uzun içerikler genellikle arama motorlarında daha üst sıralarda yer alır.

Ancak, çok sayıda resimle uzun form makaleler yayınlıyorsanız, yükleme sürelerinizi zedeleyebilir.

Bunun yerine, uzun yayınlarınızı birden fazla sayfaya bölmeyi düşünün. WordPress, bunu yapmak için yerleşik bir işlevsellik ile birlikte gelir. Makalenize, sonraki sayfaya bölmek istediğiniz yere <!––nextpage––> etiketini eklemeniz yeterlidir.

Harici HTTP İsteklerini Azaltın

Birçok WordPress eklentisi ve teması, diğer web sitelerinden her türlü dosyayı yükler. Bu dosyalar komut dosyalarını, stil sayfalarını ve Google, Facebook, Analytics servisleri vb. harici kaynaklardan gelen görüntüleri içerebilir.

Bunlardan birkaçı kullanmak sorun değil. Bu dosyaların çoğu mümkün olduğunca çabuk yüklenecek şekilde optimize edilmiştir, bu yüzden onları kendi web sitenizde barındırmaktan daha hızlıdır.

Ancak eklentileriniz bu isteklerin çoğunu yerine getiriyorsa web sitenizi önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Veritabanı Çağrısını Azaltın

Bu adım biraz daha tekniktir ve temel PHP ve WordPress şablon dosyaları bilgisi gerektirir.

Ne yazık ki, çok sayıda kötü kodlanmış WordPress teması var. WordPress standart uygulamalarını görmezden geliyorlar ve doğrudan veri tabanı çağrıları yapıyorlar veya veri tabanına çok fazla gereksiz istek yapıyorlar. Bu, sunucunuza yapılacak çok fazla iş vererek onu yavaşlatabilir.

Bu konuda birinden destek almanızı öneririm çünkü yapacağınız en ufak bir hata tüm sisteminizin bozulması hatta çökmesine sebep olabilir.

WordPress Veri tabanını Optimize Edin

WordPress’i bir süre kullandıktan sonra, veri tabanınız muhtemelen daha fazla ihtiyacınız olmayan birçok bilgiye sahip olacaktır. Gelişmiş performans ve tüm bu gereksiz bilgilerden kurtulmak için veri tabanınızı optimize edebilirsiniz.

WP-Sweep eklentisi ile kolayca veri tabanınız yönetilebilir. WordPress veri tabanınızı, çöpe atılan yazılar, revizyonlar, kullanılmayan etiketler, vb. Şeyleri silerek temizlemenizi sağlar. Veri tabanınızın yapısını sadece bir tıklamayla optimize eder.

Sınır Sonrası Revizyonları

Post revizyonlar yani revize edilen yeniden güncellenen yazılar WordPress veri tabanınızda yer kaplar. Bazı kullanıcılar, revizyonların eklentiler tarafından çalıştırılan bazı veri tabanı sorgularını da etkileyebileceğine inanmaktadır. Eklenti özellikle posta revizyonlarını dışlamazsa, gereksiz yere arama yaparak sitenizi yavaşlatabilir.

WordPress’in her makale için tuttuğu revizyon sayısını kolayca sınırlayabilirsiniz. Basitçe bu kod satırını wp-config.php dosyasına ekleyin.

define( ‘WP_POST_REVISIONS’, 4 );

Bu kod WordPress’i, her yazı veya sayfanın yalnızca son 4 düzeltmesini kaydetmenizi ve eski düzeltmeleri otomatik olarak atmasını sınırlar.

Hotlinki devre dışı bırakın

WordPress sitenizde kaliteli içerik oluşturuyorsanız, üzücü gerçek şu ki muhtemelen er ya da geç çalınacaktır.

Bunun bir yolu, diğer web sitelerinin, kendi web sitelerine yüklemek yerine, resimlerinizi doğrudan web sitenizdeki URL’lerinden sunmasıdır.

WordPress sitenizdeki görüntülerin hotlink engellemek için bu kodu .htaccess dosyasına ekleyin.

#disable hotlinking of images with forbidden or custom image option
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?netdesin.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ – [NC,F,L]

netdesin.com yazan yeri kendi sitenize uyarlayın.

En Son PHP Sürümünü Kullan

WordPress, çoğunlukla PHP programlama dilinde yazılmıştır.Tüm iyi WordPress hosting şirketleri, sunucularında en kararlı PHP sürümünü kullanır. Ancak, barındırma şirketinizin biraz daha eski bir PHP sürümü çalıştırması mümkündür. PHP sürümünüzü güncellemeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir