Web sitenizin hızlandırmak için ücretsiz CDN kullanımı

Site hızını önemli ölçüde arttıran sitenizin hız değerlerini yükselten CDN yani diğer bir adı ile içerik dağıtım ağı ile ilgili bilinmesi gerekenleri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Web sitenizi hızlandırmak veya WordPress sitelerini hızlandırmak için kullanabileceğiniz ücretsiz CDN hizmeti hakkında detaylı bilgi için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

CDN nedir. CDN (içerik dağıtım ağı)

Sitelerin hızı, sitenizin hızlı açılması kullanıcılar tarafından son derece önem taşımaktadır. Geç yüklenen siteler ziyaretçi kaybetmeye mahkumdur. Bu yüzden sitenizi ilk defa ziyaret eden kişi ilk etapta sitenizin hemen açılıp açılmamasına, bir bağlantıya tıkladığı zaman gitmek istediği sayfanın ne kadar hızlı yüklenmesi ile sitenizde kalır veya terk eder.

Aynı şekilde geç yüklenen siteler arama motorlarında da sıralama kaybeder ki ayakta kalmanızı sağlayan en önemli ölçü arama motorlarınızdaki sıralamanızdır. CDN kullanımı ise sitenizin değerini arttırarak resimlerinizi, videolarınızı, java dosyalarınızın daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur.

CDN (içerik dağıtım ağı) şu şekilde çalışır. Sitenizi ziyaret eden en yakın sunucudan sizin içeriklerinizde sunduğunuz dosyaları çekerek ziyaretçilerinize ulaştırır. Yani sizin sitenizdeki dosyalar bir çok sunucu yardımı ile ziyaretçilerinize ulaşır.

Kısacası var olan web sitenizi veya WordPress sitenizi sistemsel olarak hızlandırarak içeriklerinizin ziyaretçilerinize çok daha hızlı ulaşmasını sağlar. Elbette ki kullandığınız CDN firmasının kalitesi de önemlidir. Fakat bir çok site işleten kişiler kısıtlı imkanlarla sitelerinin bir yerlere gelmesi için uğraşmaktadır. Her site sahibi için CDN maliyeti ekstra bir yük bir külfettir bu durumda ücretsiz CDN veya web adı ile free CDN kullanımı da belirli oranda sitenizin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

CDN (içerik dağıtım ağı) artık sitelerin resmen olmazsa olmazıdır. Eğer belli bir bedel ödeyerek CDN kiralama şansınız yoksa ücretsiz CDN servislerinden faydalanmanız sitenizin sistemsel olarak hızlanması adına öne arz etmektedir. Site hız değerlerinizi GTMetrix gibi sitelerden ölçtüğünüzde CDN olmadığı için hız değerlerini etkilediğini ve size bunu bir hata olarak verdiğini zaten göreceksiniz.

Peki belli bir bütçeniz yok ve CDN hizmeti almak istiyorsunuz bu durumda ne yapmanız gerekir? Merak etmeyin size ekstra maliyetler çıkartmadan ücretsiz CDN hizmetini nasıl alabileceğinizi anlatacağız. İşte kaliteli ücretsiz CDN içerik dağıtım ağları. WordPress ücretsiz CDN hizmeti veren siteler.

wordpress-ucretsiz-cdn

CloudFlare Ücretsiz CDN hizmeti

CloudFlare WordPress veya web siteleriniz için kullanabileceğiniz en kaliteli ve en popüler CDN hizmeti sunan içerik dağıtım ağlarından biridir. İçerik dağıtım için 34 farklı veri merkezini kullanarak en kaliteli ücretsiz CDN hizmeti vermekle kalmayarak sitenizi olası saldırılara karşıda koruyan geniş bir hizmet sistemi bulunmaktadır.

Zaman zaman anlık kesintiler olsa da kullanılabilecek en güçlü CDN firmaları içerisindedir. Kullanımı ve kurulumunun son derece kolay olması da elbette ki kullanıcılara sunulmuş en güzel hizmetler içerisindedir.

Kullanımı için çok özel bir bilgiye sahip olmanıza gerek yoktur. WordPress ile hazırlanan web siteleri için CloudFlore eklentisini kurup yönergeleri izlemeniz veya CloudFlore web sitesine kayıt olarak gerekli DNS yönlendirmelerini yapmanız yeterli olacaktır.

Photon ücretsiz CDN

Photon ücretsiz CDN WordPress.com içerisinde barındırılan siteler için kullanılan ücretsiz bir içerik dağıtım hizmetidir. Bir web sitesinin olmazsa olmazı olan resimler sitenin hızını etkileyen en önemli unsurlar içerisindedir. Her ne kadar resim optimizasyonları için belirli eklentiler kullanılsa da CDN sitenizin hızını önemli ölçüde arttıran sistemler arasındadır.

Photon kullanmanız görüntü veya resim dosyalarınızın yüklenmesini önemli ölçüde arttıracağından dolayı sitenizde resmen uçuşa geçecektir.

Sitenizi hızlandırmak için yapmanız gereken tek şey JetPack eklentisinin kontrol panelinden Photon etkinleştirmeyi çalıştırmak. CDN hizmeti size WordPress ağı tarafından verilmiş olacaktır.

Şahsen Photon JatPack CDN hizmetini kullanmış değilim fakat CloudFlore kullanarak verdiği hizmetlerden çok memnun kaldığımı özellikle belirtmek isterim.

Ücretsiz CDN hizmeti veren elbette ki bir çok firma veya web sitesi bulunmaktadır. Fakat sizlere bu hizmeti deneme amaçlı kısa sürelerde sunmaktadır. Bu firmaları yazımıza dahil etmek yerine güvenle kullanacağınız bu iki öneriyi açıklamayı çok daha mantıklı gördük.

Siteniz belirli bir seviyeye gelene kadar ücretsiz bu iki CDN hizmetinden faydalanabilir. Daha sonra kendinize uygun bir içerik dağıtım ağı kiralayabilirsiniz.

Sizlerin de bildiği ücretsiz CDN hizmeti veren firmaları yorum bölümünden bizimle veya sizin gibi tüm web site yöneticileri ile paylaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir