Türk Telekom Güvenli İnternet Açıklamasında Bulundu

guvenli-internet

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, teknoloji insan hayatını kolaylaştırmak adına yenilikler getirse de sanal – siber hayatla birlikte karşımıza çıkan güçlükleri ele aldı.

Geçtiğimiz günlerde kurulmuş olan Siber Güvenlik Merkezi içinde gerçekleştirilen Güvenli İnternet Gücü toplantısında ebeveynler tarafından yapılan veri kontrolünün çok zorlu bir adım olduğuna değinildi.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, 2018 de gerçekleştirilen Siber Güvenlik Merkezi projesinin hem vatandaşlar hem işletme sahiplerinin zarar görmemesi adına hizmet veren dünya çapında bir kuruluş olduklarının altını çizdi. Geçtiğimiz dönemlerde ülkemizin maruz kaldığı kişi, kurum ve cihazlara yönelik zararlı yazılımlarda dünya sıralamasında üçüncü, maruz kalınan siber saldırıda ise dünya ülkeleri arasında dokuzuncu olduğumuzun altını çizdi.

Kıraç 2018 de kurulmuş olan Siber Güvenlik Merkezi’nin her türlü siber saldırılara karşı hem ülkemizi hem vatandaşlarımızı hem de kurumların güvenliğini korumaya katkı sağladıklarını belirterek şı ifadeleri yer verdi.

“Biz zaten birçok tedbiri almaya çalışıyoruz. Öncelikle vatandaşları bilinçlendirme adına aldığımız aksiyonlar var. 2013’ten beri ‘İnternetle Hayat Kolay’ projesi kapsamında özellikle kalkınmada öncelikli 54 ilde 25 yaş üstü internet okuryazarlığı az olan vatandaşları eğiterek bilinçlendirdik. e-Devlet gibi yaygınlaşması vatandaşlara kolaylık sağlayacak uygulamaların kullanılması çok önemli. Diğer bir çalışmamız ‘Eğitim Tırı’nda, Antalya’dan Eskişehir’e, Kars’a, Adıyaman’dan Zonguldak’a kadar dolaşarak yaklaşık 10 bin kişiye eğitim veriliyor.

Finans, enerji ve su kontrolü gibi birçok alanda da biz güvenliği sağlıyoruz. Özellikle finansal saldırılar dünyada da çok önemli ve bunlar milyarlarca dolar zarar verdiği için önlemler alınıyor. Dünyada yazılım işi yapan Türk şirketleri, önce Türk Telekom’a iş yapmış şirketlerdir. Dolayısıyla biz sadece Türkiye’deki yerli ve milli üretimi değil, aynı zamanda bunların ihracatını da teşvik ediyoruz. Çocuklar aksi takdirde her türlü zararlı içerikle bir anda karşı karşıya gelebilirler. Kontrolsüz, güvensiz bir internette birçok zararlı etken karşımıza çıkıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir