Prompter Nedir nasıl çalışır? Prompter ne işe yarar?

Prompter Nedir nasıl çalışır

Özellikle seçim zamanı çok konuşulan Prompter nedir? Prompter nasıl çalışır? Kelime olarak bir çok kişinin bilmediği fakat herkesin ne işe yaradığını bildiği Prompter ne demek?

Bu yazımızda size Prompter cihazı hakkında bir takım bilgiler vereceğiz. İşte yazımızdan öğrenebileceğiniz konu başlıkları.

  • Prompter nedir?
  • Prompter ne demek?
  • Prompter ne işe yarar?
  • Prompter nasıl bir cihazdır?
  • Mitinglerde liderler hangi cihazı kullanıyor?
  • Prompter nasıl kullanılır?

Prompter Nedir? Prompter ne demek?

Promter elektronik bir cihazdır. Türkçe anlamı ise Elektronik Suflör. Suflor kelimesinin anlamını hemen hemen herkes biliyordur sanırım. Özellikle dizi ve film setlerinde arkadan biri size fısıldar sizde onun söylediği kelimeleri söylersiniz. Prompter ise bu işi elektronik ortama taşıyan cihazdır. Görebileceğiniz yerde ekran veya monitörden yapılan konuşmanın metni veya belirli kesimlerinin geçmesini sağlayan cihaza Prompter denir. Prompter ne işe yarar?

Prompter ne işe yarar?

Birçok haber spikeri sunumlarını Prompter sayesinde yapmaktadır. Hep karşıya odaklanarak bakmalarının sebebi aslında orada geçen yazıları okumalarından kaynaklıdır. Prompter hem cihaz hem de program olarak kullanılabilmektedir. Prompter nasıl kullanılır?

Prompter nasıl kullanılır?

Öncelikle Prompter’ e okunacak metin yüklenir elbette ki bir çok şekli vardır. Prompterden okunacak veya sunulacak metin aşağıda yukarı slayt olarak geçebildiği gibi elde tutulan bir uzaktan kumanda ile ekran hareket ettirilip yazı veya resim değişebilir. Kullanan kişinin Prompter üzerindeki hakimiyeti ne kadar fazla ise yapılan sunum veya yayın o kadar fazla başarı göstermektedir. Peki Prompter nasıl çalışılır?

Prompter nasıl çalışır?

Prompter cihazını sizlere basitçe anlattık ama gerçekten kafa patlatılmış ileri düzey bir cihazdır. Kamera, monitör, ışın yayma cam gibi ama parçalardan oluşur. Genelde konuşma yapan kişinin 3 tarafına okunur orta sağ ve sol konuşmacı nereye bakarsa okuyacağı metni aynı şekilde görebilmekle birlikte aynı zamanda ekranda kendini de görmektedir. Prompter’i sadece bir cihaz olarak düşünmeyin arka planda her ne kadar cihaz olsa da bir çok şekli bulunmaktadır.

Hatta cam şeklinde bile olanlarını özellikle seçim meydanlarında gözmekteyiz. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Prompter kullanımında cam şeklinde olanları seçmektedir. Dışarıdan bakıldığında belli olmayan Prompter konuşma yapılan kürsü ve sahnenin çeşitli alanlarına yerleştirilmiş konuşulacak konuların tam metni veya metin başlıkları Prompter den geçmektedir.

Prompter konuşma yapacak kişilerin yapacağı sunumu oldukça başarılı hale getirmek üretilmiş başarını cihazdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir