GitHub ücretsiz oldu. Sınırsız özel depolama free

github-ucretsiz

GitHub ücretsiz oldu. Microsoft açıklamasına göre GitHub free kullanıcılarına ortak çalışma sınırını 3 olacak şekilde ücretsiz sınırdı depolama alanı hakkı veriyor.

Microsoft’un GitHub’u almasından sonra GitHub kullanıcılarına müjdeli haber verdi. 2018 yaz aylarında web tabanlı depolama hizmeti sunan GitHub’un Microsoft’a satılmasından sonra ortak çalışan geliştiriciler fazlası ile endişe içerisine girmişti. Microsoft GitHub’un bağımsız olarak hizmet vereceğini duyurup kullanıcıların haklarını korumaya devam edeceklerini bildirse de kullanıcılar sorun yaşayacaklarını düşünerek BitBucket ve benzer servislere kayarak yaşayabilecekleri sorunları çözmenin yollarını aramışlardı.

Microsoft ise kullanıcı kaybetmemek adına GitHub kullanıcılarını çok memnun edecek bir duyuru ile gündeme geldi. Microsoft’un GitHub hakkında yaptığı açıklamaya göre kullanıcılarının yanında olduğunu kanıtladı. GitHub Free kullanıcılarına sınırsız özel depolama hakkı vereceğini yalnız yürütülen ortak projeler için çalışma sayısını üç kişi ile sınırlı tutacağını bildirdi. Yapacakları proje için üç den fazla ortağa ihtiyacı olanlar ise ücret ödemek zorunda kalacaklar.

GitHub ücretsiz desteği için ortak çalışma sınırlaması özel depolama alalarında geçerli olacak. GitHub servislerinin normal ücretsiz free kullanıcı ve depolama alanlarında ger hangi bir değişiklik olmadan sınırsız şekilde devam edecek.

GitHub Developer ise bundan böyle GitHub Pro olarak adlandırılacak. GitHub ücretsiz free bölümündeki tün özellikleri sınan GitHub Pro özel depolama alanlarına ise ortak, sınırsız çalışan ve geliştirilmiş üstün kod inceleme araçlarını kullanıcılarına sunuyor.

GitHub’un ücretsiz olarak yola devam edecek olmasından sonra benzer servisleri kullanan geliştiriciler tekrar kendi alanlarına geri dönme kararı aldı. Kullanıcı kaybetmek istemeyen Microsoft’un GitHub ile aldığı karardan sonra çok daha fazla kişiyi kendi renklerine katacak gibi gözüküyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir