Ebeveynler dikkat! Roblox tehlike saçıyor.

roblox-tehlike-saçıyır

Son zamanların en çok oynanan oyunları içerisinde alan ROBLOX çocuklar için tehlike saçıyor. Online olarak oynanan ROBLOX çocukların ahlakını bozuyor. Çocuklar için zararlı oyunlar listesine henüz bulunmayan ROBLOX eğer önlem almazsa en kısa zamanda zararlı oyunlar listesine girecek gibi gözüküyor.

ROBLOX nedir?

ROBLOX dünyaca ünlü oyunlar içerisinde yerini alın online ve çok oyunculu olarak oynanan oyunlar topluluğudur. İçerisinde farklı bir çok oyun bulunan ROBLOX çocukların ahlakını olumsuz şekilde etkiliyor. Burada bir dip not düşmekte fayda var bu olumsuzlukları yaratan oyun değil oyuna bağlanan kişiler. Peki sizce ROBLOX tehlikeli mi?

ROBLOX oyun sunucuları içerisinde en çok dikkat çeken oyun olan CB RO yani Counter Blox içerisindeki sohbet odası sayesinde çocukların gelişimini olumsuz etkiliyor.

Counter Blox yani CB RO adlı oyunu öncelikle biraz tanıyalım. Oyun en fazla 8 er kişiden 2 takım halince oynanıyor. Takımlardan birinin adı Terörist diğerinin adı ise Counter Terörist.

Terörist takım hemen hemen bütün oyunlarda Counter Terörist takımını öldürmeye çalışıyor. Belirli noktalara bomba koyabiliyor. Karşı takımın hepsini öldürür veya bombayı patlatabilirse oyunu kazanıyor.

Counter Terörist takımının amacı ise tüm Terörist takımını öldürmek veya kurmuş olduğu bombayı etkisiz hala getirmek. Buraya kadar oyunda olumsuz olabilecek bir sorun pek fazla gözükmüyor. Peki Counter Blox nasıl çocukların ahlakını bozuyor hemen anlatalım.

CB RO oyunu oynanırken aynı zamanda kullanıcılar oyun içerisinde bulunan kişilerle yazışıyor. Yenmek üzerine kurulu olan oyun çok fazla hırsa sebep olunca oyuncular birbirleri ile kötü konuşmaya aynı zamanda küfürleşmeye başlıyor. Özellikle 6 ila 15 yaş arası çocukların yaygın olarak oynadığı bu oyun içerisinde edilen küfürlerin haddi hesabı yok.

Oyun içerisinde her hangi bir engelleme sistemi veya kötü konuşanları atma gibi bir sistem var ama sistem yetersiz kalıyor. Türkçe kullanılarak edilen küfürleri engellemiyor. Oyun kurallarına uymayan kişilerin oyun içerisinden atılmasını ise 9 oyuncunun onaylamadı gerekiyor ki buda pek mümkün olmuyor. Oyun içerisinde kullanılan hack programları sayesinde siniri bozulan oyuncular direk azını bozuyor.

Peki ROBLOX ne yapıyor?

Şahsen ROBLOX un bu oyunda dönen hack sistemleri ve küfürler için pek fazla Bir şey yaptığı gözlemlenmemiştir. Bazı kelimeler diyez işareti ile gizlense de özellikle İngilizce kelimeler gizlendiği için Türkçe edilen küfürler açık kalıyor.

Küfür edenler oyundan yasaklanıyor mu?

Küfür edenlerin oyunda yasaklansa bile bu işlem hemen gerçekleşmiyor. ROBLOX üzerinde bir online satış sistemi bulunmakta. Oynanan karakterin güçlenmesi ve oyun için kullanılan ekipmanlar ROBUX denilen oyun parası ile satılıyor. ROBLOX satmış olduğu oyun ekipmanları üzerinden para kazanmasından dolayı engelleme sistemini esnek tutuyor.

Değerli ebeveynler ROBLOX içerisinde bulunan CBRO adlı oyun başta olmak üzere Jailbreak, Mad Ctiy gibi oyunlar kullanıcılardan ve yeterli güvenlik sistemi olmamasından dolayı çocuğunuzun ahlakını olumsuz şekilde etkiliyor. Peki ROBLOX zararlımı sizce ne dersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir