Drone ehliyeti nasıl alınır? Şartlar nelerdir?

Drone Ehliyeti nasıl alınır

Yeni iş imkanına sahip olmak isteyenlerin araştırdığı konular içerisinde Drone ehliyeti nasıl alınır? Drone ehliyeti nereden alınır? Drone ehliyeti kaç para?

Son bir yılda Drone ehliyeti alanların satısı 5 kat arttı. Hem eğlence hem de ticari amaçla kullanılan Dronelar artık bir çok iş koluna hizmet etmekte. Günden güne hızla yükselen Drone kullanımı içinde bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor

Bu yazımızda Dronlar ile ilgili hangi cevapları bulacaksınız

  • Drone ehliyeti ne işe yarar?
  • Drone sertifikası ne işe yarar
  • Drone ehliyeti kaç yaşında alınır?
  • Drone ehliyeti alma şartları nelerdir?
  • Drone ehliyeti veren kurumlar.
  • Drone ehliyeti kaç para?

Drone ehliyeti ne işe yarar?

Drone ehliyeti (İHA) insansız hava aracı bir pilota gerek kalmaksızın belirli bir uzaktan kumanda ile özellikle görüntüleme yapmak amacı ile üretilmiş olan küçük boyutlu cihazların kullanılabilmesi için verilmiş olan sertifikadır. Drone sertifikası ne işe yarar sorusunun kısa cevabı ise belirli boyutlar veya amaçlarda Drone kullanmak için alınan sertifikadır.

23 Şubat 2016 tarihinden bu yana 500 gram ve üzerinde Drone sahibi olan herkesin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesindeki insansız Hava Aracı (İHA) Kayıt Sistemi üzerinden kayıt işlemi yapması zorunlu hale gelmiştir.

Drone kullanımında ticari amaç gözetenler için 27 Temmuz 2017’de yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte ehliyet alma zorunluluğu getirilmiştir.

Drone ehliyeti kaç yaşında alınır?

Drone ehliyeti almak için kaç yaşında olmam gerekiyor diye merak edenlerin bu merakını hemen giderelim Drone ehliyeti veya drone sertifikası almak için 15 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. 15 yaşını doldurmayan kişiler Drone ehliyeti alamıyorlar. Peki Drone ehliyeti alma şartları nelerdir?

Drone ehliyeti alma şartları nelerdir?

Ticari amaçla Drone kullanmak isteyenlerin 12 saattik bir eğitime tabi tutulması gerekiyor. Eğitim sonucunda ise ehliyetlerine kavuşabiliyor. Drone kullanımının ise bazı şartları bulunmakta. İsteyen herkes istediği yerde Drone kullanamıyor. Drone ehliyeti almanız için Drone sahibi olmanız gerekmiyor. Nasıl araba sahibi olmadan ehliyet alına biliniyorsa, Drone sahibi olmadan da Drone sertifikası alınabiliyor.

Drone ehliyeti veren kurumlar.

Ülkemizde Drone eğitimi veren 22 ayrı kurum bulunmaktadır. Verilen 12 saatlik eğitimi almış kişiler Drone ehliyeti almaya hak kazanıyor.

Drone ehliyeti kaç para?

Drone ehliyeti sahibi olabilmek için 800 – 1500 TL arasında ödeme yapmanız gerekiyor.

Drone iş alanları nelerdir?

Dünya üzerinde 100 den fazla iş alanında kullanılan Dronelar ülkemizde şu anda 20 civarı iş alanında yaygın olarak kullanılıyor. Her geçen gün yeni iş imkanları açılan drone ehliyeti sahipleri çoktan ciddi kazançlar elde etmeye başladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir