Android’de Sahte Navigasyonlara Dikkat Edin

sahte-navigasyon

Ünlü anti virüs firması ESET, Android kullanıcılarını sahte GPS Navigasyon uygulamaları için uyardı. İşte ESET firmasının sahte navigasyon uyarısı.

Eset, android markette bulunan GPS nasigasyon uygulamalarının bir çoğunun sahte olduğunu bildirdi. Sahte navigasyon uygulamalarının büyük bir bölümü Google maps alt yapısının vermiş olduğu api değerlerini kullanarak güçlü bir navigasyon gibi görünerek sahte olmadıklarını bildirseler de durumun tehlikesini bizlerde sizin için inceledik.

ESET antivirüs’ün açıklamalarına göre sahte GPS Navigasyon uygulamaları Google izin ve onayı olmaksızın kullandığı harita bilgilerini reklam geliri elde etmek amaçlı kullansalar da esas sorun buradan kaynaklanmıyor.

Esas tehlike bu tarz ikinci parti GPS navigasyon uygulamaları sizin hakkınızda bilgi topluyor. Davranışlarınızı, hareketlerinizi, ne zamanlarda nerede olduğunuzu gözetliyor. Büyük yazılım firmalarından ESET bu tarz ikinci parti yazılımlara itibar etmemeniz konusunda tüm Android kullanıcılarını uyarıyor.

Sevgili okurlar elbette ki tüm navigasyon hizmeti sağlayan yazılımlar sizin hareketlerinizi kontrol etse de Google Maps gibi köklü firmalar bu takip sistemini size kapatma imkanı sunuyor.

Bir dönem çok popüler olan GPS navigasyon uygulamalarının artık tarih olduğunu Google ve Yandex haritaların size yeteri kadar bilgili en güncel şekilde sağladığını unutmamanızı tavsiye ederiz. Ve bir çok firmanın da harita olarak Google haritalar alt yapısını kullandığını bir kere daha hatırlatmak isteriz.

En güncel teknoloji haberlerini sizlere ulaştırmak için canla başla savaşıyoruz. Peki Kişisel Gelişim alanında da bilgi sahibi olmak ister misiniz? O halde biliyoz.com adlı web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir