5G Nedir? Ne işe yarar? 5G açılımı ve özellikleri

5g-nedir-5g-özellikleri

İletişim ve iletişim teknolojisi hiç durmadan değişiyor. İlk olarak sadece Alo diyerek mesaj gönderebildiğimiz iletişim teknolojisine zaman içerisinde 2G, 3G ve son olarak 4G geldi. Şimdi ise gözler 5G ye dikildi. Peki 5G nedir? 5G ne işe yarar? 5G açılımı nedir? 5g teknolojisi özellikleri nelerdir? Hepsini bu yazımızda öğreneceğiz.

Günümüzde kullanılan mobil internet teknolojisi 4G LTE, milyonlarca insan 4G teknolojisi sayesinde süper hızlı internet ile buluşuyor. Ve şuan da gözüken o ki bütün ihtiyaçları karşılıyor.

Fakat insanoğlu olarak üretmeyi ve tüketmeyi seven bir ırk olmamız dolayısı ise araştırmacılar 5G üzerinde çalışıyor. Fakat teknik açıdan 5G’ye geçiş biraz zaman alacak. Hem ülkemizde hem dünyada 5G için ciddi bir alt yapı ve ciddi bir yatırım yapılması gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Her ne kadar 5G için gerekli çalışmaların tamamlanması biraz zaman alacak olsa da bu durum kaçınılmaz er yada geç 5G geçişi tüm dünyada sağlanacak. Peki 5G nedir? 5G açılımı.

5G Nedir?

Aslında adından da anlaşıldığı üzere 5G açılımı 5. nesil internet teknolojileridir. 5G ile hayatımıza girecek olan yeniliklerin başında var olan internet hızının artacağı zaten biliniyor. 5G teknolojisi özellikleri nedir diye düşünenler olursa elbette ki bizi uzaya çıkaracak yada ışınlanmamızı sağlayacak kadar büyük bir özelliği bulunmamaktadır. Her yeni gelen internet teknolojisinde olduğu gibi bir öncekinin daha hızlısıdır. 4G teknolojisi 100 Megabit hızı desteklerken 5G teknolojisi 100 Megabit hızı kat kat katlayıp 1000 Megabit’in üzerine çıkacağı biliniyor.

5g teknolojisi özellikleri

Peki biz bu hızları görebiliyor muyuz? Hali hazırda kullandığımız 4G teknolojisi ile benim bugüne kadar görebildiğim maksimum hız 30 Megabit’i geçmedi. Fakat 56K modem bağlantısı dönemlerini düşünürsek şuanda hepimiz mobil cihazlarımızdan uçak hızında bir internet alıyoruz.

5G teknolojisi ile hedeflenen bağlantı Wifi sinyalleri yapılacağı düşünülüyor en azından yapılan testler bunu gösteriyor. Bu şekilde var olan internete her yerden iletişim sağlanması hedefleniyor. Bu durum ise çekmiyor bağlanmıyor gibi sorunların ortadan kalkması anlamına geliyor.

Bunlara ilaveten 5G‘nin daha az güç tüketimi yapması hedefleniyor. Hali hazırda deneme yapılan bölgelerin olduğu bilinse de tüm dünyanın 5G’ye geçişi biraz zaman alacak gibi gözüküyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir